וינה – ברטיסלבה

בוקר קסום מחכה לנו בוינה. לאחר ארוחת בוקר, נצא לסיור באוטובוס, בו נתוודע לוינה הרומנטית, האלגנטית וההדורה. ניסע לאורך השדרה המעגלית של העיר (Ringstrasse), הזרועה בארמונות בארוקיים, פארקים ומונומנטים נוספים. נצפה בארמון הופבורג המפואר ובבית האופרה המרשים, נמשיך לקתדרלת סנט סטפן ובניין הפרלמנט. הסיור שלנו ממשיך לחלקו היהודי. בימי הביניים הייתה וינה ביתם של קהילה יהודית משגשגת, מהגדולות והחשובות באירופה. רבנים מפורסמים לימדו ועבדו כאן, והפכו את וינה למרכז תורני ורב השפעה. סביבה תוססת ויצירתית זו פסקה עם התגברות האנטישימיות, וסיומה באופן רצחני ואלים בשנים 1420-21 עם גירושם ורציחתם של יהודי וינה. הריסות בית הכנסת שנהרס אז, שנחפרו מתחת ליודנפלאץ ב-1995, מעידות על החיים והחורבן של אותה קהילה מימי הביניים. בשנת 2000 נפתח המוזיאון ב- Judenplatz כסניף של המוזיאון היהודי בווינה. בכיכר עצמה נמצאת אנדרטת השואה. קוביית בטון מזוין דמוית ספרייה הפוכה עם מדפים רבים עמוסי ספרים, בעיצובה של האמנית הבריטית רייצ'ל ווייטריד.
בתום סיורנו נצא בנסיעה אל ברטיסלבה, אליה נגיע בשעות אחר הצהריים המוקדמות. בהגעה ניסע לקברו של החתם סופר. החתם סופר, היה ראש ישיבה ומגדולי הרבנים והפוסקים בדורות האחרונים. תרם תרומה מכרעת לעיצוב ההשקפה היהודית-אורתודוקסית. אחד הפוסקים המשפיעים ביותר. תלמידיו הקימו ישיבות בכל רחבי הונגריה ושמשו ברבנות בקהילות שונות. ביקור במקום קבורתו הוא דרך מעוררת השראה לשבות את השבת בברטיסלבה.
ברטיסלבה היא בירת סלובקיה ונחשבת לבירה הכלכלית, הפוליטית והתרבותית העיקרית של המדינה. העיר היא תערובת משובחת של עבר והווה; מבנים היסטוריים רבים מציגים את מסלולי העבר העשירים של העיר, לצד אוניברסיטאות ותרבויות נוער עירוניות, ובסופו של דבר יוצרים צמידות שוקקת בעיר אחת. הטיול בעיר ברטיסלבה הוא סיור מודרך המתחיל ברכבת מקומית וחוקר את המרכז הרחב יותר של העיר, כמו גם ציוני דרך היסטוריים ומודרניים. ככל שיותיר לנו הזמן ובתום הסיור, נחזור בשעות אחה"צ לספינה. את השעות הקסומות טרם כניסת השבת נעביר בספינה בהתארגנות לשבת. הדלקת נרות, קבלת שבת, קידוש בלב הדנובה ובעירו של החתם סופר, הינם חוויה בפני עצמה. לאחר ארוחת שבת כהלכתה חגיגית וכיד המלך נקיים עונג שבת ברוב נהר והדר.