שייט לשפיצברגן והאוקיינוס הארקטי

שנן מגוון חבילות שייט אך לפניכם שייט מיוחד במינו ! שייט לשפיצברגן הוא מסע "אקסדישן" לאלה המעוניינים להגיע למקומות הרחוקים והקיצוניים של עולמנו. שייט למקום הכי צפוני שבו מתקיים יישוב של קבע, מקום שבני האדם הם רק אורחים. שפיצברגן היא עולם של טבע, ובעלי חיים השייכים לחוג הקוטב הצפוני. שייט לשפיצברגן הוא שייט יוצא דופן שמן הסתם עורכים אותו פעם בחיים, וכדאי למהר, עם התחממות כדור הארץ והפשרת הקרחונים בצפון ייתכן שזה הזמן לצאת לשייט שנחשב לאחד המיוחדים בעולם השייט.

שפיצברגן הוא אי השייך לארכיפלג המכונה סבאלברד הכוללים תשעה איים, ושפיצברגן הוא הגדול שבהם. ארכיפלג האיים מצויים בין נורבגיה ובין הקוטב הצפוני ואותם מקיפים האוקיינוס הארקטי, הים הנורבגי, ים גרינלנד ובו חיים בעיקר יונקים שהם בעלי חיים. שליטי הארץ הללו מגוונים: יונקים, עופות ובים מיני יונקי ים ודגה. אלה הם גם הסיבות לצאת לשייט במקום מרוחק זה מכל יבשת.

אמנם נראה כי נורדים הם שגילו את האיים כבר במאה ה-12 אך רק במאה ה-16 האזור מופה ונלמד. במאות ה-17 וה-18 הגיעו ציידי הלווייתנים גם לכאן, הקימו כנראה תחנת צייד והצליחו להשחית ולהרוס זנים שונים של בעלי חיים. מעולם לא היה יישוב קבע באיים הללו והאיים לא היו בריבונות של שום מדינה, עד שבשנת 1920 באמנה שנחתמה בפריז קיבלה נורבגיה ריבונות על האיים, אך היה זה בתנאי שגם שאר המדינות החתומות על האמנה יוכלו לנצל את מרבצי הטבע שבמקום.

מאז, ולכל אורך ה"מלחמה הקרה" מלבד נורבגיה היה גם לברית המועצות ייצוג של תושבים באיים. מרביתם כבר עזבו עם נפילת הקומוניזם וחלקם גם נטשו את המקום בשנת 2000. היום מרבית התושבים החיים באיים הם נורבגים ומיעוטם רוסים. באיים חיים 1,872 תושבים בלבד. לונגיירביין היא הבירה והיא מצויה באי הגדול – שפיצברגן.

מרבית התושבים עסקו בעבר וגם היום בכריית פחם שהוא המרבץ העיקרי שמנוצל באיים. מלבד זאת, גם מתפתחת בשנים האחרונות תיירות ארקטית הן ביבשה והן בדרך הים. במקום הרים, קרח, פיורדים, קרחונים, ועולם עשיר של בעלי חיים: השועל הארקטי, הנביתן, אייל סבאלברד שאנדמי לאיים, כלבי ים, לווייתנים, דובים, וגם מיני עופות ודגה המיוחדים לעולם הארקטי.

לקבלת מידע נוסף על שייט לשפיצברגן לחצו כאן

    הקרוז שלכם מחכה לכם...

    דילוג לתוכן