עולם הטבע והחי בשפיצברגן

שייט לשפצברגן הוא חוויה מכל בחינה שהיא. המחשבה להגיע לסוף העולם, המחשבה להגיע לנופי טבע ארקטיים המכל כך רחוקים מעולם המושגים האקלימיים שלנו, ואולי יותר מכל החשיפה אל עולם של טבע ועולם חי מהמרתקים והלא מוכרים לנו.

שפיצברגן, הוא האי הגדול מארכיפלג איים בצפונה של נורבגיה במחצית הדרך לקוטב הצפוני. שם בשפיצברגן אפשר בהחלט להגיד מצויה נקודת היישוב הכי צפונית בעולם. בסך הכל חיים באיים אלו לא קצת פחות מ-2,000 תושבים מרביתם נורבגים ומיעוטם רוסים. איים אלו לא היו מיושבים מעולם עד לראשית המאה ה-20 אז זכו הנורבגים לתביעותיהם בדבר שליטה באיים. אמנה בין לאומית אפשרה אמנם את בעלותם על האיים אך גם אפשרה שחותמי האמנה ויכלו ליהנות כולם אם יירצו מאוצרות הטבע המצויים במקום. ומה יש באיים? מרביתם מכוסים קרח, ובני האדם למרות שהם שולטים במקום קשה עדיין להגיד שהם אדוני הארץ.

אדוני האיים ומסביב לאיים הם שפע של בעלי חיים המצויים באוויר, בים וביבשה. שפע של בעלי חיים אלה הם הגורם העיקרי המושך לאיים את המבקרים והמטיילים שבאים לסייר במקום ביבשה או באוניות הקרוז הרבות שלאחרונה צצות בימים הצפוניים של כדור הארץ. בין בעלי החיים המצויים באיים ושהמטייל עשוי לראות במהלך השייט הם השועל הארקטי, אייל סבאלברד שאנדמי לאיים ומכאן גם שמו (שם ארכיפלג האיים הוא סבאלברד), וכן מצויים באזור זה הנביתנים העצומים בגודלם. כלבי ים, דובי הצפון, לווייתנים, עופות ממינים שונים ורבים כל אלו מצויים בארכיפלג האיים.

למרות שפע בעלי החיים שמתפארת בהם איי סבאלברד, היו בעבר עוד הרבה מינים שחלק לא מבוטל נכחד בשל פעילותו של האדם. איים אלו כנראה התגלו כבר במאה ה-12, אמנם הגיעו לאיים גם במה ה-14 אך היה זה במאות ה-17 וה-18 שהחלו להופיע באזורים צפוניים אלו ציידי הלווייתנים שהצפינו ובחרו להגיע לארץ קשה זו עבור בשר הלווייתנים, השומן שלהם ועורותיהם. רק במאה ה-20 לאחר נזקים קשים והכחדה של מספר בעלי חיים נאסר הצייד.

לקבלת מידע נוסף על שייט לשפריצברגן לחצו כאן

    הקרוז שלכם מחכה לכם...

    דילוג לתוכן